Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a very long solenoid of radius R-3.15 cm consisting of 825 turns per me

ID: 306464 • Letter: C

Question

Consider a very long solenoid of radius R-3.15 cm consisting of 825 turns per meter. The solenoid is connected to an oscillating voltage source, which produces an oscillating current through he coils of the solenoid represented by the equation I a sin cut Here a 7.00 ? ? 283 rad s and he current s in the clock sedirect on and increasing at the following time. (a) Determine the magnitude and direction of the electric field at a distance of r 2.40 cm from the axis of the solenoid at t 2.50 s. magnitude direction V/m (b) Determine the magnitude and direction of the electric field at a distance of r = 4.25 cm from the axis of the solenoid at t = 2.50 s magnitude direction V/m -Select

Explanation / Answer

a] For r <R, E = - r/2 * dB/dt = r/2 *u n di/dt where di/dt = a w cos wt

E = - 2.4e-2/2 *4pi*10^-7*825*7* 283*cos (283*2.5)

= 0.0197 V/m

direction = clockwise

b] B is zero ouside the loop, so is dB/dt,

So E = 0

direction = N/A