c | secure l https:// nt 714 Introduction to Statistics MAT-201-OLO4 Brenda Sand
ID: 3068125 • Letter: C
Question
c | secure l https:// nt 714 Introduction to Statistics MAT-201-OLO4 Brenda Sanders 9/5/18 7:49 PM Homework: Module 3 problem set Score: 0 of 1 pt 5.2.33-T a3 or 35 (1 complete) HW Score: 286%, 1 of 35 pts EQuestion Heip selected adult in one country being infected with a certain virus is 0.003. In tests for the virus, blood samples from 25 people are The probability of a combined sample tests positive if at least one person has the virus The probability that the combined sample will test positive is (Round to three decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer 1 Permaining Clear All DesktopExplanation / Answer
Solution:- The probaility that the combined sample will test positive is 0.072.
p = 0.003
n = 25
x = 1
By applying binomial distribution:-
P(x,n) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x > 1) = 0.07236