Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question #4 / 25 A purchasing manager at a university is investigating which bra

ID: 3069346 • Letter: Q

Question

Question #4 / 25 A purchasing manager at a university is investigating which brand of LCD projector to purchase to equip "smart" classrooms. Of major concern to her is the lifetime of the light bulbs used in the projectors. One company has published the following information regarding the lifetimes of a sample of 50 bulbs used in its LCD projectors: Frequency 16 10 700 750 00 80 900 950 1000 Bulb lifetime (in hours) Based on the histogram, find the proportion of bulb lifetimes in the sample that are less than 950 hours. Write your answer as a decimal, and do not round your answer Clear Undo >

Explanation / Answer

We have given total frequency = 50

To find the proportion of bulb that less than 950

We know that from the histogram

( 700,750) = 6

(750,800) = 6

(800,850) = 16

(850,900) = 11

Proportion of bulb less than 950 is = 39 / 50 = 0.78