Chapter 7 Sampling and Sampling Distributions Institute website, March 30, 2012)
ID: 3072104 • Letter: C
Question
Chapter 7 Sampling and Sampling Distributions Institute website, March 30, 2012). Assume the standard deviation for male graduates is a. What is the probability that a sample of 50 male graduates will provide a sample mean b. What is the probability that a sample of 50 female graduates will provide a sample 0 $2.30, and for female graduates it is $2.05. within $.50 of the population mean, $21.68? mean within $.50 of the population mean, $18.80? c. In which of the preceding two cases, part (a) or part (b), do we have a higher prob- ability of obtaining a sample estimate within S.50 of the population mean? Why? d. What is the probability that a sample of 120 female graduates will provide a sample mean more than $.30 below the population mean?Explanation / Answer
a)
b)
c)
in part b; as std deviaiton is less for females and therefore samle mean is more inclined to be close to population mean
d)
for normal distribution z score =(X-)/x here mean= = 21.68 std deviation == 2.300 sample size =n= 50 std error=x=/n= 0.3253