Initial blood pressure readings are taken for a group of subjects taking part in
ID: 3073442 • Letter: I
Question
Initial blood pressure readings are taken for a group of subjects taking part in an experiment to see if calcium in the diet lowers blood pressure. The observed values are 5. 112,107 136 112 102 123 110 117 108 115 To describe the data, the scientists aim to draw a histogram of the data. The distribution table is calculated and shown below Reading 110 - 115X Frequency 1% %) Unit The correct missing information in the Table (X,Y,Z) is (A) X= 4; Y= 4096, Z= 4 (c) x-3:X-30%, 2-3 @px 3; Y: 30%, 2-6 (D) X = 4:X =40%, 2-8Explanation / Answer
Answer
we have the data in ascending order 102, 107, 108, 110, 112, 112, 115, 117,123,136
So, data values that fall within 110-115 range are 110,112,112, so there are 3 data values in the given data range
This means, frequency = 3
% calculation
we have total 10 data values and the data values within the 110-115 range are only 3
So, % = (3/10)*100 = 0.3*100 = 30%
%/Unit calculation
we have percent(%)= 30% and the range difference = 115-110 = 5
So, %/Unit = 30/5 = 6
So, we get X = 3, Y = 30% and z = 6
Option B is correct