The average weight of an airline passenger’s suitcases is 45 pounds with a stand
ID: 3075037 • Letter: T
Question
The average weight of an airline passenger’s suitcases is 45 pounds with a standard deviation of 2 pounds. If 16% of the suitcases are overweight, find the maximum weight allowed by the airline. Assume the variable is bell- shaped distributed. Hint: sketch and label a normal model to help answer the question. The average weight of an airline passenger’s suitcases is 45 pounds with a standard deviation of 2 pounds. If 16% of the suitcases are overweight, find the maximum weight allowed by the airline. Assume the variable is bell- shaped distributed. Hint: sketch and label a normal model to help answer the question.Explanation / Answer
mu= 45
sigma= 2
X= unknown
16% overweight means 84% suitcases will pass without any problem.
probability=0.84
z-score for probability 0.84 =0.994457
Z=(X-mu)/sigma
x=(mu+Z*sigma)
x=45+2*0.9944
x=46.98891
rounded answer is 46.989 pounds
...................
we can solve it without sketching.
...............
if you have any doubt ask in comment give thumbs up if you like work.