31. A train is scheduled to make a 616 mile trip in 9 hours. The train averages
ID: 3096713 • Letter: 3
Question
31. A train is scheduled to make a 616 mile trip in 9 hours. The train averages 60 M.P.H. during the first 240 miles and 80 M.P.H. during the next 160 miles. What must be the average speed of the train for the remainder of the trip in order for the train to arrive on schedule? Please ans. quickly..will rate asap! 31. A train is scheduled to make a 616 mile trip in 9 hours. The train averages 60 M.P.H. during the first 240 miles and 80 M.P.H. during the next 160 miles. What must be the average speed of the train for the remainder of the trip in order for the train to arrive on schedule? Please ans. quickly..will rate asap! Please ans. quickly..will rate asap!Explanation / Answer
616/9 = 68.444 616 - 160 - 240 = 216 (60 * 240 + 80 * 160 + x * 216)/ 616 = 68.444 x = 69.267