Refer to the HR Report section of the Inquirer. Chester will continue to keep th
ID: 3110278 • Letter: R
Question
Refer to the HR Report section of the Inquirer. Chester will continue to keep their current hourly levels of training in order to help reduce turnover and improve productivity next year. How much must be spent per employee on an hourly basis to maintain the current training commitment? Select: 1 Answer A. $20 B. $28 C. $18 D. $8,335
Chester Needed Complement 417 Complement 417 1st Shift Complement 262 2nd Shift Complement 154 Overtime% 0.00% Turnover Rate 8.00% New Employees 38 Separated Employees 0 Recruiting Spend $2,500 Training Hours 40 Productivity Index 117.00% Recruiting Cost $132 Separation Cost $0 Training Cost $333 Total HR Admin Cost $465Explanation / Answer
Could you check if the data provided by you is correct? If not follow the steps i did and find the answer. because with your data the answer i get is not included in any of the choices.
Training cost = $ 333
Separation cost = $0
Total cost =(separation cost+training cost)= $ 333
No. of employees = New - separated = 38 - 0 = 38
Training cost per employee = total cost/no of employees, 333/38