Question
Use the commission schedule from Company A shown in the table to find the annual rate of interest earned on the Principal (Value of Stock) Under $3,000 $25 + 18% of principal $374 1 4% of pricipal $107 +07% of principal nvestment (Note commissions are rounded to the nearest $3000 to $10 000 Över $10.000 cent) An investor purchases 369 shares at $12 24 a share, holds the stock for 35 weeks, and then sells the stock for $15.75 a share The annual rate is % (Round to five decimal places.) es at $1224 share, holds the stock for 35 weks, and then sellth a share
Explanation / Answer
Increase in a share value = 15.75-12.24 = 3.51
% Increase in a share value in 35 weeks = 3.51/12.24 = 28.6765%
% Increase in a share value in 42 weeks = 28.6765% *52/35 = 42.605 %