Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 13-45 Product Mix Decision, Single Constraint Sealing Company manufactur

ID: 3125334 • Letter: P

Question

Problem 13-45 Product Mix Decision, Single Constraint

Sealing Company manufactures three types of DVD storage units. Each of the three types requires the use of a special machine that has a total operating capacity of 15,000 hours per year. Information on the three types of storage units is as follows:

Basic

Standard

Deluxe

Selling price

$9.00

$30.00

$35.00

Variable cost

$6.00

$20.00

$10.00

Machine hours required

0.10

  0.50

  0.75

Sealing’s marketing director has assessed demand for the three types of storage units and believes that the firm can sell as many units as it can produce.

Required:

1.How many of each type of unit should be produced and sold to maximize the company’s contribution margin? What is the total contribution margin for your selection?

2.Now suppose that Sealing Company believes that it can sell no more than 12,000 of the deluxe model but up to 50,000 each of the basic and standard models at the selling prices estimated. What product mix would you recommend, and what would be the total contribution margin?

Basic

Standard

Deluxe

Selling price

$9.00

$30.00

$35.00

Variable cost

$6.00

$20.00

$10.00

Machine hours required

0.10

  0.50

  0.75

Explanation / Answer

Contribution Margin = Sales - Variable cost

We need to maximize the contibution margin.

Let the decision variables be:

x1 = Number of Basic storage units

x2 = Number of standard units

x3 = Number of deluxe units

We need to maximize = (9-6)*x1 + (30-20)*x2 + (35-10)*x3

Constraints:

0.10*x1 + 0.50*x2 + 0.75*x3 <= 15,000

Solving the LPP in excel, we get

x1 = 0

x2 = 0

x3 = 20000

(Contribution Margin)max = $500,000

2.) This will add three more constraints

x3 <= 12000

x1 <= 50000

x2 <= 50000

Again solving LPP using Excel

x1 = 3396

x2 = 11,320

x3 = 12,000

(Contribution Margin)max = $423,396