An engineering development laboratory conducted an experiment to investigate the
ID: 3128333 • Letter: A
Question
An engineering development laboratory conducted an experiment to investigate the life characteristics of a new solar heating panel, designed to have a useful life of at least 5 years with probability p = 0.95. A random sample of 20 such solar panels was selected, and the useful life of each was recorded
A) What is the probability that exactly 18 will have a useful life of at least 5 years?(0.1887)
B)What is the probability that at most 10 will have a useful life of at least 5 years?(0.0000)
C)If only 10 of the 20 solar panels have a useful life of at least 5 years, what would you infer about the true value of p?
Explanation / Answer
A) nCr*p^r*q^n-r, where, n is the number of trials and p is the probability of succeses and q is the probability of failures, r is the number of specific events.
Substitute, n=20, p=0.95, q=0.05, r=18
B) 1-P(X<10) [P(X=1)+P(X=2)+....+P(X=9)]
C) The true value of p is 0.5.