The company policy for customer service reps gives time off for positive reviews
ID: 3130412 • Letter: T
Question
The company policy for customer service reps gives time off for positive reviews. If in the first 20 calls a customer service rep handles in a day, 13 or more elect to take a subsequent survey and rate the service rep as ' excellent', then the company gives the rep his or her final hour of work that day off, paid. Ellie receives excellent reviews from about 30% of the calls she handles. Assuming she always receives at least 20 calls in the first 7 hours of a workday, on what percentage of her 8-hour workdas does Ellie get the final hour off? Please show how you got the answer.
Explanation / Answer
Note that P(at least x) = 1 - P(at most x - 1).
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 20
p = the probability of a success = 0.3
x = our critical value of successes = 13
Then the cumulative probability of P(at most x - 1) from a table/technology is
P(at most 12 ) = 0.99872112
Thus, the probability of at least 13 successes is
P(at least 13 ) = 0.00127888 = 0.1279% [ANSWER]