Problem 8.44 in Devore textbook. Trouble specifically with part A). How do I set
ID: 3131717 • Letter: P
Question
Problem 8.44 in Devore textbook. Trouble specifically with part A). How do I set up/determine the p-values for Ho and Ha? Thanks! manufacturer of nickel-hydrogen specified number of ti tmber of times, and determines that 14 of the plates hasis rovide compelling evidence for conclud- pel ickel-hydrogen 4 batteries randomly ckel plates for test cells, cycles them a ni plates have blistered. this provi a. Does this provide c ing that more than 10% of all plates such circumstances? State a an 10% of all plates blister under mstances? State and test the appropriate otheses using a significance level of .05. In hyp reaching your conclusion, what type o you have committed? f error might s really the case that 15% of all plates blister under these circumstances and a sample size of 100 is used, how likely is it that the null hypothesis of part (a) will not be rejected by the level .05 test? Answer this question for a sample size of 200 b. If it i c. How many plates would have to be tested to have (.15) = .10 for the test of part (a)?
Explanation / Answer
Here hypothesis for the test is,
H0 : p = 10% = 0.1 Vs H1 : p > 10%
where p is population proportion.
Assume alpha = 0.05
n = number of nickel plates for test sales = 100
x = number of plates have blistered = 14
This testing we can done using TI_83 calculator.
steps : STAT --> TESTS --> 5: 1-PropZTest --> ENTER --> Input all the values --> select alternative ">" --> ENTER --> Calculate --> ENTER
z = 1.3333
P-value = 0.09
P-value > alpha
Accept H0 at 5% level of significance.
Conclusion : Population propportion is 0.1.
Here type II error have to commited.
type II error = P(Accept 0 / H1)