The Canadian government would like to test the hypothesis that the average hourl
ID: 3133226 • Letter: T
Question
The Canadian government would like to test the hypothesis that the average hourly wage for men is more than $2.00 higher than the average hourly wage for women. The following data summarizes the sample statistics for hourly wages for men and women. Assume that the population variances are equal. If Population 1 is defined as men and Population 2 is defined as women, the test statistics for this hypothesis test would be. The Canadian government would like to test the hypothesis that the average hourly wage for men is more than $2.0Explanation / Answer
answer of 9)
t=(mean1-mean2)/sqrt(1/n1+1/n2)*pooled sd
t=((25.4-21.2)-2)/sqrt(1/20 +1/18)*6.06=2.2/(6.06*0.3248)=1.117
answer is A) t=1.12
answer of 10)
critical value of t for 36 df and alpha=0.025 is 2.339 which is more than calculated t=1.12, so we answer is test statistic
A)less than the critical value, the canadian government cannot conclude that the average
hourly wage for men is more than $2.00 higher than the average hourly wage for women
men women mean 25.4 21.2 n 20 18 sd 6.2 5.9 var 38.44 34.81 pooled var 36.72583 pooled sd 6.060184