An endless production line is turning out solid-state diodes and every 100th dio
ID: 3133526 • Letter: A
Question
An endless production line is turning out solid-state diodes and every 100th diode is tested for reverse current -i and forward current i at diode voltages of -1 and +1, respectively,
A. If the random variable -i has a true mean value of 10^-6 and a variance of 10^-12, how many diodes must be tested to obtain a sample mean whose standard deviation is 5% of the true mean?
B. If the random variable i has a true mean value of 0.1 and a variance of 0.025, how many diodes must be tested to obtain a sample mean whose standard deviation is 2%of the true mean?
C. If the larger of the two numbers found in A and B is used for both tests, what will the standard deviation of the sample mean be for each test?
Explanation / Answer
the random variable -i has a true mean value of 10-6 and a variance of 10-12.
let n diodes are tested.
then the variance of the sample mean is 10-12/n
hence the standard deviation of sample mean is sqrt[10-12/n]=10-6/sqrt(n)
now it is said that this standard deviation is 5% of the true mean
hence 10-6/sqrt(n)=10-6*5/100
or, sqrt(n)=100/5=20
or, n=202=400
hence 400 diodes must be tested [answer]
b) the random variable i has true mean 0.1 and variance 0.025
let m diodes are tested
then the variance of sample mean is 0.025/m
henc the standard deviation of sample mean is sqrt[0.025/m]=0.15811/sqrt(m)
now it is said that this standard deviation is 2% of the true mean
hence
0.15811/sqrt(m)=0.1*2/100=0.002
hence sqrt(m)=0.15811/0.002=79.055
or, =79.0552=6249.69=6250 [approx]
hence 6250 diodes must be tested. [answer]
c) the larger number is 6250
hence the standard deviation of sample mean for A if 6250 diodes are tested is
sqrt[10-12/6250]=1.2649*10-8 [answer]
hence the standard deviation of sample mean for B if 6250 diodes are tested is
sqrt[0.025/6250]=0.002 [answer]