Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Michael is considering two job offers. • The manager position pays a salary of $

ID: 3141561 • Letter: M

Question

Michael is considering two job offers.

•        The manager position pays a salary of $59,000.00 per year and includes two weeks of paid vacation, five sick days per year, paid health insurance and a fully paid retirement plan.

•        The technician position pays an hourly wage of $30.00 per hour and includes five vacation days per year, five sick days per year, health insurance costs $35.00 per month, and a retirement plan that costs 1% of after tax income.

The government takes out 6.2% for Social Security, 1.45% for Medicare, and 15% for income tax.  Assume that Michael will take 10 vacation days and five sick days per year.

1- Calculate the gross annual income for the technician position.

2- Calculate the gross monthly income for the manager job.

3- Calculate the gross monthly income for the technician position.

4- Calculate the after-tax monthly income for the manager position.

5-Calculate the after tax monthly income for the technician position.

6-The manager position includes two weeks (10 days) of vacation. Calculate the monthly cost for vacation for the manager position. Explain how you calculated your answer.

7-Calculate the monthly cost of a retirement plan for the technician position.

8-Calculate the NET monthly income for the manager position. Recall that "net" means after all deductions are taken, including taxes, health insurance, vacation, sick leave and retirement.

9-Calculate the NET monthly income for the technician position. Recall that "net" means after all deductions are taken, including taxes, health insurance, vacation, sick leave and retirement.

Explanation / Answer

(According to Chegg policy only four subquestions will be answered. Please post the remaining in another question)

(Note: Working hours are not specified. The solution assumes the 'standard' nine working hours)

1. Wage of the techinician per hour = $30.00

=> Wage per day = $30.00 * 9 = $270.00

=> Wage per year = $270.00 * 365 = $98,550.00

Thus the gross annual income of the technician = $98,550.00

2. Annual salary of the manager = $59,000.00

Therefore the gross monthly income of the manager = $59,000.00 / 12 = $4,916.67

3. Annual gross income of the technician = $98,550.00

Therefore the gross monthly income of the technician = $98,550.00 / 12 = $8,212.50

4. Annual gross income of the manager = $59,000.00

Tax on social security = 6.2%

Tax on medicare = 1.45%

Income Tax = 15%

=> Total tax = 6.2% + 1.45% + 15% = 22.65%

Thus the taxable amount = 22.65 * $59,000 / 100 = $13,363.50

=> The after tax income = $59,000 - $13,363.50 = $45,636.50