Preface: There are two different solutions of this problem on chegg and i dont k
ID: 3142915 • Letter: P
Question
Preface: There are two different solutions of this problem on chegg and i dont know which one is right. If someone can do this problem and explain and show their work that would be great
The Temployee Company supplies temporary workers to industry and has found that 58% of the positions it is asked to fill require a knowledge of Microsoft Excel. The firm currently has 25 individuals available who know Microsoft Excel. If Temployee Company receives 50 inquires for temporary workers next week, how likely is it that the company will not have enough Microsoft Excel-skilled people on hand?
Explanation / Answer
p = 0.58
n = 50
X - number of positions it is asked to fill require a knowledge of Microsoft Excel.
the company will not have enough Microsoft Excel-skilled people on hand if X is more than 25
we need to find P(X> 25)
Exact probability = 0.84204753 {using binomial distribution}
Normal approximation
p = 25/50 = 0.5
P( p > 0.5)
=P(Z> ( 0.5 -0.58)/(sqrt(0.58*0.42/50))
=P(z > -1.146136)
= 0.8741
Please rate my solution . Thanks