A small company provides an incentive plan for its top executives. Each executiv
ID: 3144976 • Letter: A
Question
A small company provides an incentive plan for its top executives. Each executive receives as a bonus a percentage of the portion of the annual profit that remains after the bonuses for the other executives have been deducted (see the table). If the company has an annual profit of $2 million, find the bonus for each executive.
President
4.10%
Executive vice-president
3.62%
Associate vice-president
3.09%
Assistant vice-president
2.61%
President
4.10%
Executive vice-president
3.62%
Associate vice-president
3.09%
Assistant vice-president
2.61%
Explanation / Answer
President = $2 Million x 4.10% = 82K
Executive Vice-President = $2 Million x 3.62% = 72.4K
Associate Vice-President = $2 Million x 3.09% = 61.8K
Assistant Vice-President = $2 Million x 2.61% = 52.2K