Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Math 1110-14 F17 Melykova UT FALL 2017 his Question: 4 pts 20 of 23 (1 A standar

ID: 3148063 • Letter: M

Question

Math 1110-14 F17 Melykova UT FALL 2017 his Question: 4 pts 20 of 23 (1 A standard deck of cards contains 52 cards. One card is selected from the deck (a) Compute the probability of randomly (c) Compute the probability of randomly selecting an ace or club. a. P(diamond or spade) = (Type an integer or a simplified fraction) b. P(diamond or spade or club): (Type an integer or a simplified fraction) c·Place or club)= (Type an integer or a simplified fraction ) selecting a diamond or spade bility of randomly selecting a diamond or spade or club

Explanation / Answer

A) Total cards = 52

Diamonds = 13

Spades =13

Probability of selecting diamond or spade = (13+13)/26 = 1/2

B) total diamonds or spades or clubs = 13+13+13 = 39

Probability of randomly selecting diamondor spade or club = 39/52 = 3/4

C) total aces = 4, total non ace clubs =12

Probability = (12+4)/52 = 4/13