A recording company obtains the blank CDs used to produce its labels from three
ID: 3148082 • Letter: A
Question
A recording company obtains the blank CDs used to produce its labels from three compact disk manufacturers: I, II, and III. The quality control department of the company has determined that 6% of the compact disks produced by manufacturer I are defective, 3% of those produced by manufacturer II are defective, and 2% of those produced by manufacturer III are defective. Manufacturers I, II, and III supply 43%, 27%, and 30%, respectively, of the compact disks used by the company. What is the probability that a randomly selected label produced by the company will contain a defective compact disk?
a) 0.1100
b) 0.0081
c) 0.0060
d) 0.0258
e) 0.0399
Explanation / Answer
Manu I: 43% This suggests you have a 43% chance of getting something that has a 6% chance of being defective. So, the probably of getting something defective from Manu I is:
0.43 x 0.06 = 0.0258
Similarly for the others:
Manu II: = 0.27 x 0.03 = 0.0081%
Manu III: = 0.30 x 0.02 = 0.006%
Summing these three: 0.0258 + 0.0081 + 0.006 = 0.0399 chance of a defective cd.
Please rate if u like the answer.