A sample of 70 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates
ID: 3150158 • Letter: A
Question
A sample of 70 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.288 and the equation of the regression line is ModifyingAbove y with caret equals 18.3 plus 0.930 xy=18.3+0.930x, where x represents height. The mean of the 70 heights is 63.2 in and the mean of the 70 pulse rates is 77.3 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 66 in tall. Use a significance level of alpha equals 0.05=0.05.
Explanation / Answer
Find the best predicted pulse rate of a woman who is 66 in tall.
To solve this problem, we simply input the value of x to predict the pulse rate.
As
y=18.3+0.930x
Then if x = 66, then
y=18.3+0.930*66 = 79.68 beats per minute [ANSWER]