I have seen one question like this on here but unfortunately the homework site I
ID: 3150267 • Letter: I
Question
I have seen one question like this on here but unfortunately the homework site I am on says the answers are wrong.. Any help?... Dottie's Tax Service specializes in federal tax returns for professional clients, such as physicians, dentists, accountants, and lawyers. A recent audit by the IRS of the returns she prepared indicated that an error was made on 12% of the returns she prepared last year. Assuming this rate continues into this year and she prepares 52 returns, what is the probability that she makes errors on: More than 6 returns? At least 6 returns? Exactly 6 returns?
Explanation / Answer
Answer to the question)
p = 0.12
n = 52
P(x > 6) = 1 - P(x < 6)
.
we cna make use of binomial probability here
since 52 is a very large number , we can make use of technology to slove this part
we cna either use the binomcdf function of ti calculator or else we can make use of the excel command
the excel command is:
P(X > 6) = 1 - P(x <=6)
The command is: =1-binomdist(6,52,0.12,1)
We get P(X > 6) = 0.4345
.
P(at least 6 returns) , this includes 6 and more returns
P(x >=6) = 1 - P(x < =5)
The command is: =1-binomdist(5,52,0.12,1)
We get P(x >=6) = 0.6043
.
For P(X=6) command is: =binomdist(6,52,0.12,0)
We get P(x=6) = 0.1698