An exit poll is conducted to estimate the proportion of voters who chose candida
ID: 3153218 • Letter: A
Question
An exit poll is conducted to estimate the proportion of voters who chose candidate A over candidate B. If out of 40 people surveyed, 12 indicated that they had voted for candidate A, construct a 95% confidence interval on the proportion of voters who chose candidate A. (0.132, 0.469) (0.154, 0.446) (0.158, 0.442) (0.181, 0.419) An exit poll is conducted to estimate the proportion of voters who chose candidate A over candidate B. If out of 40 people surveyed, 12 indicated that they had voted for candidate A, construct a 95% confidence interval on the proportion of voters who chose candidate A. (0.132, 0.469) (0.154, 0.446) (0.158, 0.442) (0.181, 0.419)Explanation / Answer
For 95% z is 1.96 and p=12/40=0.3
Now CI is p+/-z*sqrt(p*(1-p)/n)=0.3+/-1.96*0.072=0.3+/-0.142=(0.158,0.442)