Assume that thermometer readings are normally distributed with a mean of 0degree
ID: 3153981 • Letter: A
Question
Assume that thermometer readings are normally distributed with a mean of 0degreeC and a standard deviation of 1.00degreeC. A thermometer is randomly selected and tested. In each case, draw a sketch, and find the temperature reading corresponding to the given information. 49. Find P_95, the 95th percentile. This is the temperature reading separating the bottom 95% from the top 5%. 50. Find P_1, the 1st percentile. This is the temperature reading separating the bottom 1% from the top 99%. 51. If 2.5% of the thermometers are rejected because they have readings that are too high and another 2.5% are rejected because they have readings that are too low, find the two readings that are cutoff values separating the rejected thermometers from the others. 52. If 0.5% of the thermometers are rejected because they have readings that are two low and another 0.5% are rejected because they have readings that are too high, find the two readings that are cutoff values separating the rejected thermometers from the others.Explanation / Answer
49.
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.95
Then, using table or technology,
z = 1.644853627 [ANSWER]
************************
50.
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.01
Then, using table or technology,
z = -2.326347874 [ANSWER]
*********************
51.
FOR THE LOWER BOUND:
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.025
Then, using table or technology,
z = -1.959963985 [ANSWER]
FOR THE UPPER BOUND:
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1 - 0.025 = 0.975
Then, using table or technology,
z = 1.959963985 [ANSWER]
***********************
52.
FOR THE LOWER BOUND:
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.005
Then, using table or technology,
z = -2.575829304 [ANSWER]
FOR THE UPPER BOUND:
We get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 1 - 0.005 = 0.995
Then, using table or technology,
z = 2.575829304 [ANSWER]