An environmentalist estimates that the mean waste recycled by adults in the Unit
ID: 3158518 • Letter: A
Question
An environmentalist estimates that the mean waste recycled by adults in the United Stats is more than 1 pound per person per day. You want to test this claim. You find that the mean waste recycled per person per day for a random sample of 12 adults in the United Stats is 1.46 pounds and the standard deviation is.28 pound. At a 5% significance level, can you support the claim What are the Hypotheses for this test? What is the claim? What is the test statistic? What is the critical point? What is 'alpha'? What is the P value?Explanation / Answer
t-test For Single Mean
Set Up Hypothesis
Null, H0: U<1
Alternate, H1: U>1
Test Statistic
Population Mean(U)=1
Sample X(Mean)=1.46
Standard Deviation(S.D)=0.28
Number (n)=12
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =1.46-1/(0.28/Sqrt(12))
to =5.691
| to | =5.691
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 11 d.f is 1.796
We got |to| =5.691 & | t | =1.796
Make Decision
Hence Value of | to | > | t | and Here we Reject Ho
P-Value :Right Tail - Ha : ( P > 5.691 ) = 0.00007
Hence Value of P0.05 > 0.00007,Here we Reject Ho