Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the week before and the week after a holiday, there were 10,000 total deaths,

ID: 3159008 • Letter: I

Question

In the week before and the week after a holiday, there were 10,000 total deaths, and 4999 of them occurred in the week before the holiday.

a. Construct a 95% confidence interval estimate of the proportion of deaths in the week before the holiday to the total deaths in the week before and the week after the holiday.

b. Based on the result, does there appear to be any indication that people can temporarily postpone their death to survive the holiday?

a.<p< (Round to three decimal places as needed.)

Explanation / Answer

a.The sample proprtion is p=4999/10000=0.50

The 95% confidence interval is:

p^+/-z(0.95)*root over p(1-p)/n

=0.50+/-1.96*root over 0.5*(1-0.5)/10000

=0.50+/-0.0098

=(0.4902,0.5098)