An industrial fuel cell array has to supply a continuous 20 MW to perfectly effi
ID: 3160784 • Letter: A
Question
An industrial fuel cell array has to supply a continuous 20 MW to perfectly efficient inverter at 123 V. Assuming it uses a hydrogen gas/air/PEM system, what are the needed flows of H2 and air to the individual cells in standard m3/s? Assume individual cells produce 1.23 V. If the actual voltage of the cells varies with load; assume the voltage measures at full load is 0.75 V so that the cell electrolytic efficiency is 0.75/1.23 = 61%. How many cells are needed in series and what is the fate of this inefficiency?
Explanation / Answer
Let the number of cells needed be N
So, at full load, the total voltage , N*0.75 = 123 V
So, N = 123/0.75 = 164 V <------answer
Due to this inefficiency, some energy will be lost as heat energy..