Can you please help me Q5. Most micrometers have certain zero offset, which can
ID: 3161249 • Letter: C
Question
Can you please help me
Q5. Most micrometers have certain zero offset, which can be either positive or negative. For the micrometer shown below, what is its zero offset (in unit of mm)?
a. -0.05
b. 0.007
c. 0.05
d. 5
Q6. You measured a rod to be 4.29 meters long and 2.25 mm in diameter, what is the volume of the said rod in cm^3?
Q7. You made some measurements for an unknown rod, and obtained a length of 1.35 meters, a mass of 250 grams, and radius 2.57 mm. Which metal is the rod most likely made of based on the table below for known metal densitites?
a. Aluminum
b. Iron
c. copper
d. Gold
Q8. You've found the following measurements for a metal rod: length = 1.1 meters, diameter = 29.2 mm, and mass = 0.461 kg. Based on these measurements, what is the density of the rod in g/cm^3?
Metal g/cm^3 Aluminum 2.70 Iron 7.87 Copper 8.96 Gold 19.32 0.01mm 0-25 mmExplanation / Answer
Q5:
Least count is 0.01mm : Offset is 0.007mm.
Look at it this way: while rotating the circular scale to measure something, it has already shown 0.007mm so you need to subtract the same from the final answer.
Q6:
Rod is cylindrical in shape : Volume of cylinder is *r2*length : length = 429cm; radius = 0.225cm/2
Volume = [3.1415* (0.225)2*429]/4 = 17.06cm3
Q7:
length = 135cm ; radius = 0.257cm ; mass =250 grams.
Volume = *r2*length = 3.1415*0.257*0.257*135 = 28.01 cm3
Density = mass/volume = 250/28.01 = 8.92g/cm3 which is nearly equal to 8.96g/cm^3 So,the rod was of Copper.
Q8:
length = 110cm ; radius = 1.46cm ; mass = 0.461kg = 461grams.
Volume = *r2*length = 3.1415*1.46*1.46*110 = 736.61 cm3
Density = mass/volume = 461/736.61 = 0.626g/cm3