Matt (76.00 kg), the window washer guy, is accelerating his platform (100.0 kg)
ID: 3161754 • Letter: M
Question
Matt (76.00 kg), the window washer guy, is accelerating his platform (100.0 kg) up the side
of the building. There are two cables holding the platform and a motor on each of the cables.
If Matt (and his platform) are accelerating up at 0.2000 m/s2, how much force does each of
his motors exert on the cable they are pulling?
Explanation / Answer
Here,
m1 = 100 Kg
m2 = 76 Kg
a = 0.200 m/s^2
let the tension in each cable is T
using second law of motion
2T - (m1 + m2) * g = (m1 + m2) * a
2 * T - (100 + 76) * 9.8 = (100 + 76) * 0.20
solving for T
T = 880 N
the tension in each cable is 880 N