A lightning bolt may carry a current of 1.00 104 A for a short time. What is the
ID: 3163780 • Letter: A
Question
A lightning bolt may carry a current of 1.00 104 A for a short time. What is the resulting magnetic field 120 m from the bolt? Suppose that the bolt extends far above and below the point of observation. TA lightning bolt may carry a current of 1.00 104 A for a short time. What is the resulting magnetic field 120 m from the bolt? Suppose that the bolt extends far above and below the point of observation. T
A lightning bolt may carry a current of 1.00 104 A for a short time. What is the resulting magnetic field 120 m from the bolt? Suppose that the bolt extends far above and below the point of observation. T
Explanation / Answer
It can be assumed the case of infinite length current carrying wire.
B = uo i /(2 pi r)
=2e-7*1e4/120
= 16.67*10^-6 T
= 16.67 uT