For the circuit shown below, the voltmeter reads 5.9 V and the ammeter reads 3.4
ID: 3164079 • Letter: F
Question
For the circuit shown below, the voltmeter reads 5.9 V and the ammeter reads 3.4 mA. Find the following. (a) the value of R 1735.29 Your response is off by a multiple of ten. k ohm (b) the emf of the battery 16.10 V (c) the voltage across the 3.0-k ohm resistor 10.2 V (d) What assumptions did you have to make to solve this problem? The internal resistance of the is infinite. The internal resistance of the ammeter is zero. The internal resistance of the battery is zero. The wires connecting the whole circuit has no resistance.Explanation / Answer
here,
voltmeter reading , V = 5.9 V
ammeter reading , i = 3.4 mA = 0.0034 A
a)
the resistance , R = V/i
R = 1735.29 ohm = 1.74 kohm
b)
the emf of battery , EMF = i * ( R + 3000)
EMF = 16.1 V
c)
the voltage across 3 kohm , V' = EMF - V
V' = 10.2 V
d)
all the assumptions are correct