Part B is worth 0 it\'s - it is optional, give it a try to see if you can figure
ID: 3164143 • Letter: P
Question
Part B is worth 0 it's - it is optional, give it a try to see if you can figure it out, but don't worry if you can't A revolutionary war cannon, with a mass of 2180 kg, fires an 18.9 kg ball horizontally. the cannonball has a speed of 134 m/s after it has left the barrel. the cannon carriage is on a flat platform and is free to roll horizontally. What is the speed of the cannon immediately after it was fired? Answer in units of m/s. the same explosive charge is used, so the total energy of the cannon plus cannonball system remains the same. Disregarding friction, how much faster would the ball travel if the cannon were mounted rigidly and all other parameters remained the same? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
(A) Applying momentum conservation,
iniial momentum = final momentum
0 = 18.9 x 134 + 2180v
v = - 1.16 m/s
{ minus sign indicates the opposite direction}
Speed of cannon is 1.16 m/s .
(B) energy provided = (2180 x 1.16^2 / 2 ) + (18.9 x 134^2 /2 )
if cannon doesnot move then this total energy will be used only by ball.
(2180 x 1.16^2 / 2 ) + (18.9 x 134^2 /2 ) = 18.9 v^2 /2
v = 134.6 m/s
deltav = 0.6 m/s faster