Refer to the accompanying technology display. The probabilities were obtained by
ID: 3170777 • Letter: R
Question
Refer to the accompanying technology display. The probabilities were obtained by entering the values of n = 5 and p = 0.779. In a clinical test of a drug, 77.9% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each case, assume that 5 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that at least four of the subjects experience headaches. Is it unusual to have fewer than four subjects experience headaches? Click on the icon to view the technology display. The probability that at least four of the subjects experience headaches is (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
the probability that at least four of the subjects experience headaches is given by
P(x>=4) = P(x=4) + P(x=5)
From the binomial distribution displayed above
P(x=4) = 0.4069
P(x=5) = 0.2869
Then P(x>=4) = 0.4069+0.2869 = 0.6938