Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display w

ID: 3172040 • Letter: R

Question

Refer to the accompanying technology display. The probabilities in the display were obtained using the values of n = 5 and p = 0.721. In a clinical test of a drug, 72.1% of the subjects treated with 10 mg of the drug experienced headaches. In each a case, assume that 6 subjects are randomly selected and treated with 10 mg of the drug. Find the probability that more than one subject experiences headache. Is it reasonable to expect that more than one subject will experience headaches? Click on the icon to view the technology display. The probability that more than one subject experiences headaches is. (Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

P(more than one subject experiences headache) = 1 - P(0) - P(1)

= 1 - 0.0017 - 0.0218 = 0.9765