A manufacturer estimates that the proportion of nonconforming items in one proce
ID: 3176475 • Letter: A
Question
A manufacturer estimates that the proportion of nonconforming items in one process is 3.5 percent. The estimated cost of inspecting each item is $0.50, while the cost of replacing a nonconforming item after it leaves the production area is $25. What is the best economic inspection decision? A manufacturer estimates that the proportion of nonconforming items in one process is 3.5 percent. The estimated cost of inspecting each item is $0.50, while the cost of replacing a nonconforming item after it leaves the production area is $25. What is the best economic inspection decision?Explanation / Answer
Estimated cost of inspecting each item = 0.50 per item
Expected cost of replacing with out conforming it = 0.035* 25 = 0.875
Here expected cost of replacing is higher than estimated cost of inspecting.
So economical decision is to inspect each item.