An IQ is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 21 for t
ID: 3178137 • Letter: A
Question
An IQ is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 21 for the population of normal adults. Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 95% confidence that the sample mean is within7 IQ points of the true mean. Assume that sigma = 21 and determine the required sample size using technology. Then determine if this is a reasonable sample size for a real world calculation The required sample size is (Round up to the nearest integer) Would it be reasonable to sample this number of students? Yes. This number of IQ test scores is a fairly large number. No. This number of IQ test scores is a fairly small number. No. This number of IQ test scores is a fairly large number. Yes. This number of IQ test scores is a fairly small number.Explanation / Answer
here for 95% CI, z=1.96
std deviaiton =21
margin of error E=7
hence sample size =(z*std deviation/E)2 =(21*1.96/7)2 =~35
Yes , this number of IQ test score is fairly small number