Please show your work of question 32 The answer is 0.9130 28. For Problem govern
ID: 3181475 • Letter: P
Question
Please show your work of question 32 The answer is 0.9130 28. For Problem government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they preferred a four-day (10 hours per day work per day hours. You are given information on the employees' responses broken down by sex. 31, Total Female Male Four days 900 2,700 Five days 2,400 Flexible 300 4,200 6,000 Total 1,800 a. What is the probability that a randomly selected employee is a man and is in favor a four- of work week? is female? b. what is the probability that a randomly selected employee probability that she is in c. A employee turns out to be Compute the selected favor of flexible hours. d. What percentage employees is in favor of a work week? is e. Given that a of what is the probability that the person person female? What percentage of employees is male and in favor of a five-day work week? f A statistics professor has noted from past experience that a student who follows a program of studying two hours for each in class has a probability of getting a grade of C or better, while a who does not follow a regular study program has a probability of 0.2 of getting a Cor better. It is known that 10% of the students follow the study program. Find the probability that a student who has earned a Cor better grade, followed the program. Assume that in your hand you hold an ordinary six-sided die and a dime. You toss both the die and the dimes 33,Explanation / Answer
a)
man and is in favor of a 4 day work week = 300
total = 6000
Probability = 300/6000 = 0.05
b)
employee is female = 4200
total = 6000
probability = 4200 / 6000 = 0.7
c)
she is in favor of flexible hours = 2100
is female = 4200
probability = 2100 / 4200 = 0.50
d)
in favor of 5 day work week = 2700
total = 6000
probability = 2700 / 6000 = 0.45 = 45%
e)
female and flexible = 2100
flexible = 2400
probability = 2100 / 2400 = 0.875
f)
male and in favor of 5 day work = 1200
total = 6000
probability = 1200 / 6000 = 0.2 = 20%