Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Construct a 99% confidence interval to estimate the population mean using the da

ID: 3181567 • Letter: C

Question

Construct a 99% confidence interval to estimate the population mean using the data below. X bar = 25 s = 4.5 n = 21 N = 180 The 99% confidence interval for the population mean is (). (Round to two decimal places as needed.) Construct a 95% confidence interval to estimate the population proportion using the data below. x = 26 n = 80 N = 500 The 95% confidence interval for the population proportion is () Round to three decimal places as needed.) Determine the margin of error for a confidence interval to estimate the population mean with n = 22 and s = 14.9 for the confidence levels below. a) 80% b) 90% c) 99% a) The margin of error for an 80% confidence interval is. (Round to two decimal places as needed) b) The margin of error for a 90% confidence interval is (R Construct a 98% confidence interval to estimate the population mean when x bar = 131 and s = 333 for the sample sizes below. c) a) n = 20 b) n = 50 c) n = 100 (R click here to view e 1 of the criti

Explanation / Answer

5. AS n=21<30 we will use t distribution

t table value for 20 df at 99% CI is 2.845

Hence Margin of Error=t*sd/sqrt(n)=2.845*4.5/sqrt(21)=2.79

So CI=mean+/-E=25+/-2.79=(22.21,27.79)