Use the following problems to answer question 9 and 10. There are 300 seniors in
ID: 3182398 • Letter: U
Question
Use the following problems to answer question 9 and 10.
There are 300 seniors in Jefferson High School, of which 140 are males. It is known that 70% of the males and 65% of the females have their driver’s license. If a student is selected at random from this senior class, what is the probability that the student is:
9. A female and has a driver’s license? a. 0.6500 b. 0.3733 c. 0.3467 d. 0.2478 e. 0.5863
10. That they do not have a driver’s license? a. 0.5234 b. 0.3267 c. 0.4286 d. 0.3497 e. 0.6108
Explanation / Answer
from the gi ven data we have below table
Male Female
Holds license 98 104
No license 42 56
9)
probability that a selected student is female and has a license = 104/300 = 0.3467
10)
probability that they do not have license = (42 + 56) / 300 = 98/300 = 0.3267