Acceptance sampling with one method of acceptance sampling, a sample of items is
ID: 3182996 • Letter: A
Question
Acceptance sampling with one method of acceptance sampling, a sample of items is randomly selected without replacement and the entire batch is rejected if there is at least one defect. The niko electronic company has manufactured 2500 CD's, and 2% are defective. If 4 of the CD's are selected and tested, what is the probability that the entire batch will be rejected? Acceptance sampling with one method of acceptance sampling, a sample of items is randomly selected without replacement and the entire batch is rejected if there is at least one defect. The niko electronic company has manufactured 2500 CD's, and 2% are defective. If 4 of the CD's are selected and tested, what is the probability that the entire batch will be rejected?Explanation / Answer
Probabity of item being defective = 0.02
Probabity of item being not defective = 1-0.02 = 0.98
probability that the entire batch will be rejected = 1- probability that the entire batch are not defctive
= 1- 0.984 = 0.07763