Question
I am stuck on this problem. Any help is appreciated. Thank you.
Dagmar throws a rock upward from the edge of a cliff that is 432 ft above sea level. She throws the rock upward with an initial speed of 48 ft/s. Assume that the magnitude of the acceleration due to gravity. g = 32 ft/s2, is constant and present the analysis to find: an expressions for the height of the rock above sea level as a function of time. the exact time at which the rock is at its maximum height. the exact time at which each rock hits the sea surface.
Explanation / Answer
S = ut - 0.5gt^2, maximum height at time = u/g = 48/32 = 1.5ft above the cliff,