A 17.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm is suspended from a scale
ID: 3191864 • Letter: A
Question
A 17.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm is suspended from a scale and immersed in water as in the figure below. The 12.0 cm dimension is vertical, and the top of the block is 5.15 cm below the surface of the water. What are the magnitudes of the forces acting on the top and on the bottom of the block due to the surrounding water ? (Use P0 = 1.0130 times 10 5 N/m2.)Explanation / Answer
Net Force on block = Spring Force ---> Spring Force = mg + F(top) + F(bottom) Spring Force = 171.5 - 12.11 = 159.39 N Dividing by 9.8 to get the "weight": spring reads: 16.26 kg