Corn: In a random sample of 80 ears of corn, farmer Carl finds that 5 of them ha
ID: 3196869 • Letter: C
Question
Corn: In a random sample of 80 ears of corn, farmer Carl finds that 5 of them have worms. Carl claims that less than 15% of all his corn has worms. Test this claim at the 0.05 significance level. (a) What is the sample proportion of corn with worms? Round your answer to 3 decimal places. (b) What is the test statistic? Round your answer to 2 decimal places. (c) What is the P-value of the test statistic? Round your answer to 4 decimal places. P-value = (d) What is the conclusion regarding the null hypothesis? o reject Ho O fail to reject Ho (e) Choose the appropriate concluding statement. O The data supports the claim that less than 15% of Carl's corn has worms. O There is not enough data to support the claim that less than 15% of Carl's corn has worms. o we reject the claim that less than 15% of Carl's corn has worms. o we have proven that less than 15% of Carl's corn has worms.Explanation / Answer
SOLUTIONA:
Ho:p=15%=0.15
H1:p<0.15
p^=x/n=5/80=0.0625
p^=0.063(3 decmals)
SOLUTIONB:
Z=p^-p/sqrt(p(1-p)/n)
=0.063-0.15/sqrt(0.15(1-0.15)/80)
=-2.18
Z=-2.18
Solutionc:
For z=-2.18
alpha=0.05
p=0.0146
Solutiond:
since p<alpha
0.0146<0.05
Reject Ho
Solutione:
the data supports the claim that less tha 15% of caarl's corn has worm