A group of 10 subjects are assigned randomly to both of the treatment conditions
ID: 3198789 • Letter: A
Question
A group of 10 subjects are assigned randomly to both of the treatment conditions, the high reward condition and low reward condition. The subject's commitment to a task was then measured for both conditions. The mean commitment to the high reward condition is 23.6 with variance of 3.85. The mean commitment to the low reward condition is 18.96 with variance of 213 = 2 3, s-1.67. Let a = 0.05 Find if there is a significant difference in the level of commitment for subjects in the low reward condition versus the high reward condition D | Question 12 1 pts What is the null hypothesis? 0? 8Explanation / Answer
12)
mudbar = 0
13)
mudbar not equals to 0
14)
t = dbar/sqrt(sdbar^2/n)
15)
t = 2.3/sqrt(1.67/10)
= 5.6281
16)
Critical value = +/- 2.2622
17)
p value = .0003
18)
Reject the null hypothesis