Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need help with this question 2. Approximately 3.6% of all un apples get a dise

ID: 3200695 • Letter: I

Question


I need help with this question
2. Approximately 3.6% of all un apples get a disease called bitter pit. Where the core of the apple gets due to overwatering or a calcium deficiency in the soil. so Let n represent the first apple chosen atrandom that has bitter pit. a) Find the probabilities that n 3,n 5, and n 12 b) Find the probability that m 25 c what is the expected number of apples that must be examined to find the first one with bitter pit? USA Today reports that the US. annual birthrate is about 16 per 1000 people, and the death rate is about 8 per 1000 people. Let random variable r represent either the number of births (or deaths) for a community of a given population size. a) In a community of 1,000 people, calculate the annual probability of 10 births. b) In a community of 1.000 people, calculate the probability of 10 deaths. c) In a community of 1,500 people, calculate the probability of 16 deaths. d) In a community of 750 people, calculate the probability of 16 births.

Explanation / Answer

Answer to question# 3)

Probability of birth P(B) = 16/1000 = 0.016

Probability of death P(D) = 8/1000 = 0.008

.

Answer to part a)

There are 1000 people , need to find probability of 10 births.

.

We can use poisson distribution to find this probability

We have mean = 1000*0.016 = 16

P(X=10) = 16^10 * e^-16 / 10!

P(x=10) = 0.0341

.

Answer to part b)

The mean = 1000*0.08 = 8

We need to fidn probability of x = 10

P(x=10) = 8^10 * e^-8 / 10 !

P(x=10) = 0.0993

.

Answer to part c)

Mean = 1500 *0.008 = 12

.

P(X=16) = 12^16 * e^-12 / 16!

P(x=16) = 0.0543

.

Answer to part d)

Mean = 750 * 0.016 = 12

.

P(X=16) = 12^16 * e^-12 / 16! = 0.0543