Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Not all visitors to a certain company\'s website are customers or potential cust

ID: 3204721 • Letter: N

Question

Not all visitors to a certain company's website are customers or potential customers. In fact, the company's executives estimate that about 12% of all visitors to the website are looking for other websites. Assume that this estimate is correct and that a random of 40 visitors to the website is taken. a. Estimate the number of visitors in the sample who actually are looking for the company's website by giving the moan of the relevant distribution (that is, the expectation of the relevant random variable): Do not round your response. b. Quantity the uncertainty of your estimate by giving the standard deviation of the distribution. Round your response to at least three decimal places.

Explanation / Answer

n = 40, p = 1 - 0.12 = 0.88, q = 0.12

(a) Mean = np = 40 * 0.88 = 35.2

(b) Standard deviation = (npq) = (40 * 0.88 * 0.12) = 2.055