A recent Wall Street Journal article indicated that 35% of American teenagers us
ID: 3206258 • Letter: A
Question
A recent Wall Street Journal article indicated that 35% of American teenagers use Pandora's online radio service. Suppose a sample of 25 American teenagers are selected. Based on this information, generate a cumulative binomial probability distribution in the given space on the Pandora sheet in this workbook to answer the following questions. Each orange numerical answer cell below MUST reference Excel output cells in the Pandora Sheet.
10a) What is the probability of at least 17 American teenagers do not use Pandora's online radio services?
10b) what is the probability that no more than 7 American teenagers use Pandora's online radio service?
10c) What is the probability that greater than 7 American teenagers use Pandora's online radio service?
10d) What is the probability that the number of American teenagers who use Pandora's online radio service differs by greater than 3 from the mean?
Binomial n 25 p 0.35 xi P(X<=xi) 0 0.0000 1 0.0003 2 0.0021 3 0.0097 4 0.0320 5 0.0826 6 0.1734 7 0.3061 8 0.4668 9 0.6303 10 0.7712 11 0.8746 12 0.9396 13 0.9745 14 0.9907 15 0.9971 16 0.9992 17 0.9998 18 1.0000 19 1.0000 20 1.0000 21 1.0000 22 1.0000 23 1.0000 24 1.0000 25 1.0000Explanation / Answer
10a) probability of at least 17 American teenagers do not use Pandora's online radio services
=P(X>=17) = 0.0008
10b) probability that no more than 7 American teenagers use Pandora's online radio service
P(X<=7) =0.3061
10c) probability that greater than 7 American teenagers use Pandora's online radio service
P(x>7) = 0.6939
10d) probability that the number of American teenagers who use Pandora's online radio service differs by greater than 3 from the mean
mean= 0.35*25=8.75
P(x> 8.75+3) =P(x>12) = 0.0604