A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they p
ID: 3207098 • Letter: A
Question
A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they preferred a four-day work week (10 hours per day), a five-day work week (8 hours per day), or flexible hours. You are given information on the employees' responses broken down by sex. See the table below. QUESTION: A randomly selected employee turns out to be female. Compute the probability that she is in favor of flexible hours.
male female total four days 300 600 900 five days 1200 1500 2700 flexible 300 2100 2400 total 1800 4200 6000Explanation / Answer
probabilty of female =4200/6000
and probabilty of female and in favour of flexible hour =2100/6000
hence probability that she is in favor of flexible hours, given she is female =(2100/6000)/(4200/6000)=0.5