Consider the landing service at the Safe City Airport, which has two identical r
ID: 3207777 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Given: Coefficient of Variation of large jets and small jets=1, ie,
standard deviation / mean =1 ie, sd = mean
We consider here the waiting time distribution to be Poisson which is approximated to be exponential distribution
Thus large airlines follows exp(3)
small airlines follows exp(2)
Thus sd of large airlines=3 and small airlines=2
g) Now in runway 1L, small airlines lands with distribution of exp(2):
Thus we can easily calculate the probabilty by putting 4 as the parameter in the distribution.
thus probability is 0.5 * e^-2 = 0.06766
h) the coefficient of variation should be reduced by the airport authority in order to reduce the average waiting time. It can be done by implementing a proper queing theory application to the above problem.