The resistance R of a wire varies directly as its length L and inversely as the
ID: 3212439 • Letter: T
Question
The resistance R of a wire varies directly as its length L and inversely as the square of its diameter d. (Use k for the constant of variation.) (a) Write an equation that expresses this joint variation. R = (b) Find the constant of proportionality if a wire 1.7 m long and 0.006 m in diameter has a resistance of 170 ohms. (Round your answer to six decimal places.) k = (c) Find the resistance of a wire made of the same material that is 6 m long and has a diameter of 0.005 m. (Round your answer to the nearest whole number.) R = ? ohmsExplanation / Answer
R = kl/d^2 k = 0.0036 ohm m R' = 0.0036 * 6/0.005^2 = 864 ohms